Ruhák gondozása:
Alsó szoknyák: Először gondosan mossuk és centrifugázzuk ki a szoknyákat! Keverjünk el 1-1,5 flakon folyékony tartós keményítőt (pl. Opart, Texor, Miss Texi) kb. fél lavór vízben. Fogjuk a szoknya derékrészét a kezünkbe, majd annyira mártsuk bele az oldatba, hogy csak a csípő magasságáig érje a keményítős folyadék a szoknyát. Kb. 25-30 percig tartson ez az áztatás. Azért fontos, hogy a derékrészt ne keményítsük, hogy a gyermek derekát ne törje a használat során a szoknya.
Udvarra vagy kád fölé akasztva csepegtessük ki a felesleges vizet a szoknyából, majd hagyjuk félig megszáradni. Célszerű félig nedvesen vasalni fodorról fodorra. Teljes száradás után szabad csak zsákba tenni, hogy elkerüljük a szoknya bedohosodását.
Bakonyi rakott szoknya és kötény: Csak nagyon indokolt esetben mossuk ki! Vasalás előtt bizony a legpraktikusabb lefércelni a rakásokat, hogy vasalás közben ne csússzanak el a helyükről az élek. Ha harisnyába húzva tároljuk, szereplés után gondosan visszaigazítva a rakásokat a helyükre, akkor sokáig nem lesz szükség ennek a szoknyának az újra mosására, vasalására.
Rimóci vállkendő: Ebben az évben kapták ki a nagylányok. Szükséges mosás előtt szétbontani a kendő berakását, csak pár öltéssel rögzítették. Ez a kendő akkor lesz igazán szép, ha enyhe keményítős oldatban áztatjuk a centrifugálást követően, majd lecsepegtetve szárítjuk, félnedvesen vasaljuk. A rakásokat nem kell belevasalni, a kendő felkötésekor majd ügyesen összerendezzük a redőket.
Rimóci blúz (keresztszemes hímzés a z ujja részen): Ebben az évben kapták meg a lányok.
A színes hímzés miatt csak alacsony hőfokon, óvatosan mosható. Csak az ujját kell vasalni, a többi rész nem fog látszani. Nem kell keményíteni.
Rimóci pliszírozott szoknya: Harisnyában tároljuk. Eredetileg a hosszú kötény viselése miatt nem volt összevarrva a pliszírozott szoknya eleje. Nyugodtan Önök is szétbonthatják, hogy ne kapjon fel a szoknya. Az előadás idejére rögzíthetjük egymáshoz a szoknya széleit biztostűvel.
Felső szoknyák, blúzok, fekete nadrág, mellények vasalása: Általában ezek a ruhadarabok nem igényelnek
keményítést, de fellépés előtt a vasalásukra nagy gondot kell fordítanunk. Az egyes darabokat az anyag belső oldalán, óvatosan vasaljuk. Különösen figyelni kell az Álomvarázs ruhákra, mert ezek sérülékenyebbek: alacsonyabb hőfokra vegyük vissza a vasalót. A selyemszalagok is könnyen olvadnak, egyes viseletek kötőjeként, rátétmintaként találkozhatunk ezzel az anyaggal.
Fekete hímzett kötény: A rimóci viselethez tartozik. Sajnos nincs meg valamennyi kötény, pótolni sem tudjuk ilyen rövid idő alatt. Kérjük Önöket, hogy nézzenek körül otthon, hátha egyik alkalommal, amikor a Bódi Mária Magdolna tiszteletére rendezett ünnepségen viselték a gyerekek, akkor otthon maradt. Segítségüket köszönjük.
Szoknyák rögzítése:
Különösen fontos, hogy előadás közben ne essen le a szoknya, de az sem szép látvány, amikor a felső szoknya alól kilóg itt-ott az alsó. Kössük fel stabilan. Ha nem megy, akkor kérjenek egymástól segítséget, hiszen nagyon sokan már nagy gyakorlatra tettek szert ezen a területen. Az sem szép, ha a felső szoknya jóval hosszabb az alsónál, ilyenkor pié varrásával tudunk rövidíteni a szoknya hosszán, amit idővel ki is tudunk engedni, ha szükséges.
Köszönöm, hogy „meghallgattak”, s végül néhány konkrét információ a karácsonyi műsorral kapcsolatban. Az alsó tagozatosok két számmal lépnek fel, a Karácsonyi népszokásokkal és a Mezőföldi táncokkal. A felső tagozatosok a Rimóci táncokat mutatják be. A végleges sorrend még nincs meg, de időben elmondjuk a szükséges információkat.